Warunki , przeznaczenie i zasady udzielania kredytu
- Warunkiem udzielenia przez Bank kredytu jest:
- minimalny okres funkcjonowania Wspólnoty Mieszkaniowej, przez co najmniej 6 miesięcy.
- gromadzenie przez członków Wspólnoty Mieszkaniowej środków na fundusz remontowy przez okres minimum 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o kredyt,
- regularność wpłat na fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej powinna być nie mniejsza niż 80% przez okres ostatnich 6 miesięcy poprzedzających złożenia wniosku o kredyt lub 90% w przypadku Wspólnot liczących do 15 członków.
- posiadanie przez Klienta zdolności kredytowej, rozumianej jako zdolność do obsługi i całkowitej spłaty zobowiązania zaciągniętego wobec Banku.
- Kredyt nie może być udzielony Klientom, którzy:
- zalegają ze spłatą bądź spłacają nieterminowo inne zaciągnięte kredyty lub pożyczki,
- w okresie ostatnich 12 miesięcy przed datą ubiegania się o kredyt zostały wystawione i wygasły tytuły egzekucyjne przeciwko Klientowi w kwocie przekraczającej 1.000 PLN lub tytuły egzekucyjne są aktualne,
- korzystali już z kredytów lub pożyczek w Banku Spółdzielczym w Garwolinie i nie wywiązując się z terminowej spłaty dopuścili do ściągnięcia należności w postępowaniu egzekucyjnym.
- Kredyt przeznaczony jest na finansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z konserwacją, remontem, adaptacją lub modernizacją infrastruktury technicznej nieruchomości będących w zasobach Wspólnoty Mieszkaniowej np.: remont dachu, wymiana instalacji, nadbudowa, ocieplenie budynku, budowa małej architektury itp.
- Kredyt może być przeznaczony na refinansowanie wydatków na realizację inwestycji poniesionych przez Kredytobiorcę z własnych środków, z uwzględnieniem następujących warunków:
- refinansowanie może dotyczyć wydatków poniesionych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą zawarcia umowy kredytu,
- poniesione wydatki są odpowiednio udokumentowane,
- zostanie zachowany wymagany poziom udziału środków własnych kredytobiorcy w kosztach inwestycji oraz odpowiednia ich kontrola, aby zapewnić pełną realizację inwestycji.
- Dopuszcza się możliwość udzielenia przez Bank kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez Klienta w innym banku.
- Maksymalna kwota kredytu jest uwarunkowana zdolnością kredytową Klienta tj. dostosowana do wysokości wpływów na fundusz remontowy i udziałem środków własnych Wspólnoty na finansowanie przedsięwzięcia.
- Minimalna kwota kredytu wynosi 10.000 PLN.
- Bank udziela kredytów inwestycyjnych na finansowanie przedsięwzięć Wspólnot Mieszkaniowych wyłącznie w walucie polskiej PLN.
- Kredyt bankowy stanowi uzupełnienie środków własnych Klienta, zaangażowanych w sfinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych. Kredyt wraz z własnymi środkami Kredytobiorcy powinien zapewnić pełne sfinansowanie projektu.
- Minimalny udział środków własnych Kredytobiorcy w finansowaniu całości przedsięwzięcia wynosi 20%.
- Udział własny Wnioskodawcy w finansowaniu przedsięwzięcia inwestycyjnego stanowić mogą środki pieniężne niepochodzące z kredytów, pożyczek i innych zobowiązań. Do środków własnych Wspólnoty Mieszkaniowej zalicza się środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionym rachunku funduszu remontowego.
- W przypadku, gdy Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), kredytem finansowana jest wartość projektu netto.
- W przypadku, gdy projekt dotyczy nabycia środka trwałego, od którego, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, nie przysługuje zwrot tego podatku, kredytem może być finansowana wartość projektu brutto.
Zasady oprocentowania oraz pobierania prowizji i opłat
- Odsetki od wykorzystanego i pozostającego do spłaty kredytu są naliczane od dnia wykorzystania kredytu do dnia poprzedzającego jego pełną spłatę włącznie.
- Bank nalicza odsetki stosownie do postanowień umowy kredytu, według stopy zmiennej, określonej jako suma stawki bazowej WIBOR oraz marży Banku.
- Stawka bazowa oraz wysokość marży Banku określone są w umowie kredytu. Zmiana wysokości oprocentowania kredytu spowodowana zmianą wysokości stawki podstawowej nie stanowi zmiany tej umowy (nie wymaga sporządzenia aneksu).
- Bank pobiera naliczone odsetki od wykorzystanego kredytu według stopy procentowej i w terminach ustalonych w umowie kredytu.
- Dla celów obliczania odsetek przyjmuje się, że rok liczy 365 dni, a miesiąc rzeczywistą liczbę dni.
- Bank pobiera prowizje i opłaty związane z udzieleniem i obsługą kredytu w wysokości i na zasadach obowiązujących w Banku Spółdzielczym w Garwolinie zgodnie z Taryfą opłat i prowizji.
Zabezpieczenie spłaty kredytu
- Kredytobiorca zobowiązany jest do ustanowienia prawnego zabezpieczenia spłaty udzielonego kredytu i odsetek w formie uzgodnionej z Bankiem.
- Prawne zabezpieczenie spłaty przedmiotowego kredytu stanowi:
- pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami Wspólnoty Mieszkaniowej (bieżącym i pomocniczymi),
- cesja wierzytelności z tytułu wpłat członków Wspólnoty na fundusz remontowy;
- cesja praw z umowy (polisy) ubezpieczenia nieruchomości wspólnej od ognia i innych zdarzeń losowych,
- inne formy zabezpieczeń, przewidzane w przepisach wewnętrznych dotyczących zabezpieczenia wierzytelności Banku.
Spłata kredytu
- Kredyt inwestycyjny na finansowanie przedsięwzięć Wspólnot Mieszkaniowych udzielany jest na okres nie dłuższy niż 10 lat tj. 120 miesięcy.
- Karencja w spłacie kapitału nie może być dłuższa niż 3 miesiące, liczona od dnia wypłaty ostatniej transzy kredytu.
- Środki na spłatę rat kapitałowych i odsetek pobierane są z rachunku bieżącego pomocniczego - celowego (z przeznaczeniem na fundusz remontowy) prowadzonego przez Bank na rzecz Wnioskodawcy.